Despre noi

Pentru că a înteles necesitatea unei şcoli care să promoveze abordarea copilului ca întreg, plasându-l în contextul unui parteneriat familie – comunitate în cadrul învăţământului primar şi pentru a răspunde nevoilor copiilor şi  părinţilor, Asociaţia Centrul pentru Educaţie şi Dezvoltare Profesională hotărăşte deschiderea Şcolii Primare Step by Step, începând din septembrie 2012. La sfârşitul anului şcolar 2011-2012, au fost aplicate chestionare părinţilor din grădiniţă. 85% dintre aceştia şi-au arătat interesul pentru înfiinţarea unei şcoli în cadrul cărei să se adopte aceleaşi strategii pentru sprijinirea copiilor în dobândirea de cunoştinţe, abilităţi şi deprinderi necesare învăţării şi vieţii în societatea secolului XXI. Majoritatea părinţilor şi-au motivat interesul pentru continuarea învăţământului de calitate în spirit democratic prin: importanţa acordată sistemului step by step, nivelul ridicat al satisfacţiei cu privire la oferta de activităţi opţionale, pregătirea personalului didactic şi necesitatea continuităţii în formarea şi educarea copiilor.

Şcoala Primară Step by Step a primit, după vizita de evaluare, autorizarea pentru nivelul primar prin  OM nr 5893/ 27.09.2012;

Scoala Gimnaziala Step by Step a primit, dupa vizita de evaluare, autorizarea pentru nivelul gimnazial prin OM  nr 5490/ 15.11.2013;

Şcoala Gimnaziala Step by Step îşi stabileşte ca misiune dezvoltarea unor servicii educaţionale de calitate, destinate copiilor între 6 şi 12 ani, precum şi familiilor acestora prin îngrijirea, dezvoltarea şi educarea copiilor ca persoane, dezvoltarea abilităţilor lor sociale, dezvoltarea cognitivă şi emoţională, precum şi dezvoltarea independenţei şi cooperării, pregătind copiii să abordeze cu succes învăţarea de bază în ciclul gimnazial, totul într-un mediu atractiv, stimulativ, profesionist, care pune în prim plan valorile democratice (acceptarea, respectarea diversităţii) şi care se construieşte prin cooperare cu familile elevilor.